AKTUÁLNĚ

POCTA SVATOBOŘICKÝM DĚTEM

Ukradené dětství

Již za několik dnů si budete moci koupit nebo premiérově na tomto webu stáhnout náš první letošní titul. Pod názvem Ukradené dětství se skrývá románové zpracování příběhu takzvaných Svatobořických dětí.

Dětí všech „nepřátel Říše“, včetně širšího okruhu rodin atentátníků na Heydricha. Fašistická mašinérie se nejprve rozhodla pro jejich internaci v utajeném táboře, skrytém za zdmi pražského zámečku Jenerálka.  Děti ve věku 2-14 let byly přiděleny k sobě systémem „náhradních matek“, kdy o každé mrně musela povinně pečovat některá ze starších internovaných dívek.

Těm se za asistence starších chlapců podařilo později informovat své babičky, tetičky a známé (rodiče tou dobou byli již popraveni) o místu svého pobytu. Proto byl celý tábor přestěhován do Svatobořic na Moravě. S blížícím se koncem války následoval ještě jeden přesun, tentokrát do Plané nad Lužnicí. Z obavy před německým zahlazováním důkazů a stop se místním lidem podařil únos dětí a jejich ukrytí v hostinci jedné z vedlejších vesnic. Až 12. května 1945 je speciální vlak dopravil do Prahy.

Dojemný příběh o dětské odvaze a statečnosti napsala podle vyprávění jedné z internovaných holčiček Jitka Neradová, jejíž předchozí historické dílo – Doskočiště protektorát patří k našim nejúspěšnějším audioknihám. Audioknihu Ukradené dětství načetla Dana Černá, hudbou a závěrečnou písní doplnil tradičně Raven.